Moda na sport
Sport jest nieodłącznym elementem naszego życia. Coraz więcej ludzi na przestrzeni ostatnich lat zaczęło dbać o swoją sylwetkę, kondycję i wagę. Począwszy od spacerów z psem, spontanicznych ćwiczeń w domu, poprzez regularne treningi w klubie sportowym. Zdrowy styl życia, którego głównym elementem jest sport, zaczął być początkowo pewnego rodzaju trendem i szybko zamienił się w normę do zdrowego i długiego życia.
Jak wiadomo sport to zdrowie. Tylko czy każdy wie, że aktywność fizyczna jest równie silnie związana ze zdrowiem fizycznym, jak i zdrowiem psychicznym?
Sport i hormony
Aktywność fizyczna jest nie tylko dobrą formą spędzania wolnego czasu ale i pozytywnie wpływa na cały nasz organizm, zarówno na sylwetkę, jak i na mózg. Wydzielane hormony i neuroprzekaźniki po wysiłku, sprawiają, że nasz mózg zaczyna korzystniej pracować, a my czujemy się lepiej.
Przede wszystkim uwolnione endorfiny po treningu zwiększają uczucie dobrego samopoczucia. W połączeniu z enkefalinami, tłumiącymi ból, działają jako naturalne środki przeciwbólowe, co przekłada się na poczucie własnej wartości, pozytywniejsze myślenie o sobie i większe zadowolenie z własnych działań.
Sport może również wpływać na mózg poprzez uwalnianie serotoniny, która jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za regulację nastroju, apetytu i snu. Serotonina jest często nazywana „hormonem szczęścia” ze względu na swoje działanie poprawiające nastrój i samopoczucie. Ponadto wysiłek fizyczny może pomóc w zmniejszeniu poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu. Dlatego osoby regularnie trenujące często odczuwają większą równowagę emocjonalną i lepsze samopoczucie psychiczne.
Innymi neuroprzekaźnikami uwalnianymi po wysiłku fizycznym jest dopamina i noradrenalina. Dopamina poprawia naszą motywację, koncentrację i naukę. Noradrenalina także odpowiada za motywację, ale również podnosi percepcję i uwagę.
Systematyczna aktywnośc fizyczna zwiększa również pewną część w naszym mózgu – hipokamp, odpowiedzialny za naukę i pamięć. Co więcej regularny trening fizyczny zwiększa przepływ krwi do mózgu, dostarczając więcej tlenu i składników odżywczych. A im lepiej dotleniony i odżywiony mózg tym sprawniej usuwa niechciane związki przemiany materii.
Osoby starsze, a funkcje poznawcze
Jak się okazuje aktywność fizyczna również pozytywnie wpływa na funkcjonowanie poznawcze w każdym wieku. Co więcej, regularny trening fizyczny jest nie tylko doskonałym sposobem na utrzymanie umiejętności intelektualnych, ale przede wszystkim na pogorszenie się stanu i funkcji poznawczych w starszym wieku. Jak wiadomo z wiekiem wiąże się ogólny regres fizyczny, m.in. sprawności, stabilności czy siły, ale także pogorszenie poznawcze, jak problemy z pamięcią, percepcją wzrokowo-przestrzenną, a później demencja czy otępienie. Mogłoby się wydawać, że jest to nieunikniony proces, którego większość ludzi się obawia, jednak to właśnie aktywność fizyczna jest jedną z tych rzeczy, która może spowolnić reorganizację organizmu i pomóc w bardziej komfortowym i świadomym życiu.
Dlatego aby zachować sprawność zarówno fizyczną, jak i psychiczną warto włączyć do swojego trybu życia odrobinę sportu. Bo nawet w niewielkim stopniu, ale regularna aktywność sprawia, że nasz mózg jest ciągle aktywny, a to przybliża nas do zdrowia psychicznego.