Gabinet psychologiczny Warszawa
Interwencja kryzysowa
Interwencja kryzysowa skupia się na udzieleniu wsparcia emocjonalnego osobie, która potrzebuje pomocy i znajduje się w trudnej sytuacji życiowej. Obejmuje nagłe, niespodziewane sytuacje, w których występuje zagrożenia zdrowia i życia człowieka, jej podstawą jest natychmiastowe działanie. Głównym celem interwencji kryzysowej jest zapewnienie bezpieczeństwa, umożliwienie osobie odzyskanie równowagi wewnętrznej i umiejętności skutecznego radzenia sobie z problemami. Może być ona pierwszym krokiem w dłuższym procesie terapeutycznym z naszym specjalistą.
Sytuacje, w których warto skorzystać z interwencji kryzysowej:
1. Samobójcze myśli lub zachowania
Myśli samobójcze to bardzo niebezpieczny sygnał, który wymaga interwencji osób bliskich oraz specjalisty, ponieważ brak reakcji w odpowiednim czasie może doprowadzić do tragedii. W wypadku zachowań samobójczych należy natychmiast skonsultować to z psychologiem lub z odpowiednimi służbami ratunkowymi (np. numer alarmowy 112).
2. Przemoc domowa
Przemoc domowa to fizyczne i psychiczne znęcanie się nad bliskimi. Może ona przybierać różne formy, takie jak bicie, kopanie, groźby, zastraszanie, izolowanie, kontrolowanie czy wyśmiewanie. Osoby doświadczające przemocy lub jej świadkowie potrzebują natychmiastowej interwenci kryzysowej, aby zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo.
3. Przemoc seksualna
Przemoc seksualna to doprowadzenie do jakiejkolwiek czynności seksualnej bez zgody drugiej osoby, jej ofiarami są najczęściej kobiety i dzieci, ale zdarza się, że ofiarą może być mężczyzna. Jeśli jesteś ofiarą przemocy seksualnej lub jej świadkiem, rozmowa z naszym specjalistą umożliwi Ci uzyskanie pomocy i wsparcia.
4. Nadużycie substancji psychoaktywnych
Substancje psychoaktywne wpływają na pracę mózgu, sposób postrzegania rzeczywistości, a także zachowanie człowieka. Ich przyjmowanie jest niebezpieczne i grozi uzależnieniem, dlatego w sytuacji nadużycia substancji psychoaktywnych wymagana jest interwencja kryzysowa i specjalistyczna terapia.
5. Trudności w radzeniu sobie
Jeśli masz problem z radzeniem sobie w nagłych, trudnych sytuacjach lub zauważyłeś, że codzienne zadania zaczęły być trudne w realizacji warto to skonsultować ze specjalistą. Rozmowa z psychologiem pozwoli Ci dowiedzieć się co zaburzyło Twoje działanie, znaleźć źródło problemu i sposób radzenia sobie z nim.
6. Reakcje na katastrofy lub zdarzenia traumatyczne
W przypadku katastrof naturalnych, wypadków masowych lub innych zdarzeń traumatycznych, osoby mogą potrzebować wsparcia w radzeniu sobie ze stresem i traumą. Interwencja może zapobiec wystąpienia zespołu stresu pourazowego (PTSD) oraz uchroni Cię przed długotrwałymi skutkami emocjonalnymi takiego zdarzenia.
Psycholodzy Warszawa
Zespół specjalistów
Wybierz interesującego Cię specjalistę i umów się na wizytę
Gabinet psychologiczny Warszawa
Pozostałe usługi
Wybierz interesującą Cię usługę i zapisz się na wizytę