Poczucie własnej wartości

wrz 28, 2023

brak pewności siebie | niska samoocena

Jest to subiektywna ocena własnych wartości oraz odbiór samego siebie. Koncepcja, która wpływa na nasze zachowanie, myśli i emocje.

Silne poczucie własnej wartości sprawia, że jesteśmy pewni siebie, świadomi silnych stron i umiejętności, co przekłada się na podejmowanie decyzji, często ryzykownych działań, ponieważ nie kierujemy się przy tym unikaniem bólu, tylko chęcią i odwagą w realizacji tego, co może przynieść nam satysfakcję. Pozytywny obraz siebie przybliża nas do osiągnięcia pełni szczęścia.

Dla kontrastu, niskie poczucie własnej wartości powoduje, że nie jest nam lekko działać w zgodzie ze sobą, a to wszystko przez towarzyszący nam silny lęk, niepokój i strach przed tym co może nadejść. Jego źródło najczęściej znajduje się w dzieciństwie, to co nas wtedy spotkało, jak byliśmy traktowani przez rodziców, nauczycieli, rówieśników, jak bliscy reagowali na nasze potrzeby oraz jakie mieli oczekiwania wobec nas. To wszystko ukształtowało nasz wewnętrzny obraz siebie.

Zranieni w dzieciństwie, teraz jako dorośli, choć nie zawsze świadomi próbujemy zrekompensować sobie ten ból. Zajadamy trudne emocje, robimy zakupy, które mają na celu poprawę nastroju lub wchodzimy w związki, które długotrwale nam nie służą. Aby oszczędzić sobie dodatkowych zranień często rezygnujemy z doświadczania nowych rzeczy, dzielenia się własną opinią, aby ktoś nie mógł pomyśleć o nas w negatywny sposób.

Jednak, kiedy to zauważymy i stwierdzimy, że mamy dosyć i chcemy stawiać na siebie, będąc przy tym odważnym, wystarczy chęć i motywacja do działania, a pomimo wszystkich wydarzeń, które wpłynęły na obecny kształt, jesteśmy w stanie na nowo uformować swoje poczucie wartości.

Jak to zrobić? Zacznij od wzmacniania siebie:

  • Samopoznanie: Refleksja nad swoimi wartościami, umiejętnościami i celami, które mogą pomóc w zrozumieniu samego siebie.
  • Akceptacja siebie: Przyjęcie swoich mocnych stron i obszarów do poprawy.
  • Samodyscyplina i rozwój osobisty: Dążenie do celu, inwestowanie w rozwój, zdobywanie wiedzy.
  • Wsparcie społeczne: Budowanie zdrowego związku, relacji z innymi ludźmi.
  • Wizyta u specjalisty: Specjalista pomoże zidentyfikować obszar do pracy oraz zaproponuje strategie rozwoju.
  • Zdrowy tryb życia: Dbanie o zdrowie fizyczne, właściwą dietę i sen.
  • Pozytywne myślenie: Świadome wybieranie tego czego chcę od życia.

Wysokie poczucie wartości jest podstawą funkcjonowania psychicznego. Pracując nad sobą, akceptując siebie i rozwijając przy tym własne umiejętności możemy czuć się dobrze i w zgodzie ze sobą. Jest to klucz do pełni szczęścia oraz dobrej jakości życia.

WE LOVE LIFE – KOCHAJMY ŻYCIE <3