Jak zarządzać i regulować swoje emocje: 5 kluczowych strategii

cze 13, 2024

Emocje – temat, który bliski jest każdemu człowiekowi. Czujemy, kierujemy się nimi, możemy je zaobserwować w swoim zachowaniu i u innych, często nie rozumiejąc ich samych lub ich pochodzenia.

Zarządzanie emocjami to umiejętność, której uczymy się przez całe życie. Umiejętne radzenie sobie z własnymi emocjami jest ważne w każdym obszarze naszego życia. Pomaga w budowaniu satysfakcjonujących relacji i lepszej komunikacji w życiu zawodowym oraz rodzinnym.

Jak więc lepiej zrozumieć i kontrolować swoje emocje?

Nie możemy udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ zależy to od tego, jakie strategie regulacji emocji posiadamy.

Regulacja emocji najczęściej kojarzy się z uspokojeniem, głębokim oddychaniem i szukaniem sposobów na powrót do pozytywnych stanów emocjonalnych. Musimy jednak zaznaczyć, że regulacja dotyczy wszystkich emocji i ich różnych poziomów.

Przykładem tego, jak regulujemy emocje, może być sytuacja, w której musimy dostosować się do emocji drugiej osoby. Kiedy cieszę się ze zdanego egzaminu, ale mojej przyjaciółce nie udało się go zdać, staram się dostosować swoje emocje do tej sytuacji.

Regulacja emocji dotyczy więc modulacji emocji w celu zmiany doświadczanych uczuć oraz czasu i sposobu ich doświadczania.

Samoświadomość własnych emocji

To pierwszy krok do skutecznego zarządzania emocjami. Oznacza to bycie świadomym swoich uczuć w danym momencie oraz rozumienie, co je wywołuje. Obserwacja, jakie emocje towarzyszą nam w ciągu dnia, np. przez prowadzenie dziennika emocji, może skutkować lepszym rozumieniem tego, jak reagujemy. Zyskujemy wtedy lepszy wgląd i potrafimy je regulować.

Techniki relaksacyjne

To najczęściej poruszany temat w kontekście stresu. Przydają się one również w przypadku przeżywania różnych emocji. Przykłady takich technik to głębokie świadome oddychanie, medytacja, progresywna relaksacja mięśni czy treningi relaksacyjne.

Konstruktywne wyrażanie emocji

Wyrażanie emocji w sposób konstruktywny jest kluczowe dla zdrowia psychicznego. Ważne jest, aby nie tłumić swoich uczuć, ale również nie pozwalać im przejmować nad Tobą kontroli. Kilka sposobów na konstruktywne wyrażanie emocji to szczera i otwarta komunikacja, obserwacja i nazywanie emocji oraz wykorzystanie metod takich jak sztuka czy muzyka.

Aktywność fizyczna

Endorfiny poprawiają nastrój i redukują stres. Ich poziom rośnie podczas aktywności fizycznej. Wybierz formę aktywności, która sprawia Ci przyjemność – dzięki temu nie będzie to dla Ciebie jednorazowa próba regulowania w ten sposób emocji.

Zmiana perspektywy

Negatywne emocje często wynikają z negatywnego myślenia. Praca nad zmianą perspektywy może pomóc w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Kilka technik, które mogą Ci w tym pomóc:

  • Przewartościowanie poznawcze: Wiele zależy od interpretacji sytuacji. Zamiast myśleć „To katastrofa”, spróbuj myśleć „To wyzwanie, z którym mogę sobie poradzić”.
  • Praktykowanie wdzięczności: Nawet jeśli wiele rzeczy przytłacza, warto poszukać takich, które dzięki Tobie lub Twojemu otoczeniu warto docenić.
  • Mindfulness: Skupienie się na chwili obecnej, bez oceniania, może pomóc w zmniejszeniu negatywnych emocji związanych z przeszłością lub przyszłością.

Aktywne poszukiwanie własnych sposobów regulacji emocji

Powyżej przedstawione są sposoby, które mogą pomóc regulować emocje. Najskuteczniejsze okazują się być jednak te, które możemy wyłonić na podstawie własnych doświadczeń życiowych – takie, które pasują do Twojej codzienności. Ważne, aby były one wspierające i zdrowe! Spójrz na swój tryb dnia i postaraj się nazwać to, jak Ty regulujesz własne emocje. Powodzenia!